ONET.pl

Gdzie wyrzucić zużyte oświetlenie? Nie do kosza

Rocznie w domu zużywamy ok. 12 żarówek. Ta liczba wydaje się niewielka w porównaniu z innymi odpadami, które wytwarzamy każdego dnia. Jednak prawidłowa utylizacja elektrośmieci wciąż budzi sporo wątpliwości. Gdzie oddać zużyte świetlówki energooszczędne i żarówki LED? Czy stary żyrandol bądź lampka nocna mogą trafić do odpadów zmieszanych?

 

Właściwe postępowanie ze zużytym oświetleniem

Zużyte świetlówki, żarówki LED czy oprawy oświetleniowe muszą zostać właściwie zagospodarowane.

Wyrzucone do śmietnika stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. Według ekspertów, aż 90% materiałów otrzymanych w procesach odzysku i recyklingu zużytego oświetlenia można wykorzystać powtórnie. W procesie recyklingu pozyskiwane są surowce, które w przyszłości posłużą do wytworzenia innych produktów. Wśród nich są materiały metalowe, tworzywa sztuczne, elementy elektroniczne czy szkło. Dlatego ważna jest edukacja.

ElektroEko edukuje

Organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego ElektroEko we współpracy z partnerami Signify, Ledvance i Tungsram, ponownie rusza z kampanią „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”, w ramach której chce zwiększyć świadomość konsumentów dotyczącą właściwego postępowania ze zużytym oświetleniem. Z badań przeprowadzonych przez firmę wynika, że co piąty Polak nadal wyrzuca elektrośmieci do śmietnika.

– Chcemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, gdzie oddać na przykład niedziałającą lampkę nocną, świetlówkę energooszczędną czy żarówkę LED. Zależy nam na tym, aby ułatwiać konsumentom życie, podpowiadając im, jak prawidłowo postępować i gdzie oddawać zużyty sprzęt oświetleniowy. Mamy nadzieję, że dzięki naszej kampanii, Polacy już na etapie zakupu nowego oświetlenia pomyślą, co z nim zrobią po jego zużyciu – mówi Anna Podsiadło, Marketing Manager w ElektroEko.

Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci

Co kryje się pod pojęciem sprzęt oświetleniowy? Z pewnością tradycyjna żarówka, żarówka LED, halogen, a także świetlówka liniowa lub kompaktowa. Pamiętajmy jednak, że do tej kategorii zaliczamy też oprawy oświetleniowe, takie jak żyrandole, kinkiety, lampki nocne oraz lampki na biurko. Wszystkie te przedmioty nie powinny być wyrzucane do kosza na śmieci. Jeśli mamy wątpliwość co do danej rzeczy, sprawdźmy, czy nie ma na niej symbolu przekreślonego śmietnika. To znak, że musi zostać ona oddana do specjalnego miejsca.

W jaki sposób postępować ekologicznie i zgodnie z prawem?

– Kupując nowy sprzęt oświetleniowy, stary możemy oddać w sklepie. Punkty sprzedaży mają obowiązek go przyjąć, jeśli jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje jak ten sprzedawany. Marka nie ma znaczenia.

– Oddając zużyty sprzęt oświetleniowy bez konieczności zakupu nowego w sklepie wielkopowierzchniowym, które mają obowiązek go przyjąć. Należy pamiętać jednak o wymiarach zewnętrznych odpadu – nie może przekraczać 25 cm.

– Przekazując zużyty sprzęt oświetleniowy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w najbliższej okolicy. Lokalizacje tych punktów są dostępne na stronie internetowej każdej z gmin.